Malá muška, ktorá odvtedy, čo sa vyskytla na Slovensku, dokázala už narobiť pestovateľom riadne vrásky na čele. Áno, hovoríme o vrtivke orechovej, ktorej prvý výskyt bol v našich končinách zaznamenaný v roku 2018 a za krátky čas sa stala doslova postrachom väčších aj menších pestovateľov orechov. Ako sme si poradili s vrtivkou orechovou
Prítomnosť vrtivky orechovej vo výsadbe prezradia najskôr drobné vpichy na šupke plodov, ktoré vznikajú pri kladení vajíčok. Vajíčka sú biele, majú elipsovitý tvar a veľkosť asi 1 mm. Vyliahnu sa z nich larvy, ktoré sú dlhé približne 8 až 10 mm. Larvy následne poškodzujú orechy vyžieraním oplodia, ktoré sa časom sfarbuje do hneda až sčernie. V tomto štádiu vidieť poškodenie orechov jasne. Larvy sa potom kuklia v pôde pod stromami a v štádiu kukly aj prezimujú. Dospelé muchy sú veľké asi 0,5 cm, možno ich pozorovať od začiatku júla až do augusta. Majú typicky žlté sfarbenie hlavy, zelené oči, žltohnedú až hrdzavú hruď s výraznou žltou škvrnou a priehľadné krídla, na ktorých sú štyri priečne tmavé pásiky. Škodca vytvára jednu generáciu za rok.
O prítomnosti vrtivky na vašich orechoch sa môžete presvedčiť aj inštalovaním žltých lapačov, ktoré sa používajú aj na signalizáciu pri vrtivke čerešňovej. V súčasnosti existujú rôzne systémy ochrany proti vrtivke orechovej. Z mechanických je to napríklad prekrytie pôdy fóliou, ktorá zabráni dospelým jedincom na jar vyletieť. Tento spôsob sa však dá realizovať len v menších záhradách. Priama ochrana postrekom predstavuje likvidáciu dospelých jedincov, hlavne samičiek skôr, ako nakladú vajíčka. Po konzultácií s odborníkmi sme v našom sade zvolili systém ochrany nazývaný aj „attract and kill“. Je založený na tom, že škodca je najskôr prilákaný vo forme návnady. V našom prípade používame na tento účel prípravok Combi-protec, do ktorého primiešame insekticíd SpinTor na ničenie škodcov. Na každom strome máme rozvešané tieto návnadové zmesi, v jednej návnade je asi 20 ml. Aplikujeme ich od konca júla až do septembra v závislosti od počasia a pravidelne v 10-dňových intervaloch ich vymieňame.
Tento spôsob ochrany využívame už štvrtú sezónu. Vrtivka orechová sa v sade Podunajské orechy vyskytuje minimálne a tak je úroda orechov bez vážnejších poškodení.
Autor článku: Ing. Eva Nováková
eshop.podunajskeorechy.sk
Pozrite si naše zaujímavé videá zo sadov @podunajskeorechy na https://www.youtube.com/@podunajskeorechy
Páčia sa Vám naše aktuality ? Pridajte sa k nám aj na sociálnych sieťach – Facebook Instagrame alebo YouTube
E-mail: info@podunajskeorechy.sk