Polyfenoly sú zlúčeniny, ktoré sa prirodzene nachádzajú v rastlinných surovinách a potravinách. Nájdeme ich napríklad medzi ovocím, zeleninou, liečivými rastlinami, koreninami, orechmi, čajom , horkou čokoládou alebo vínom. To, že sa jedná o unikátne a jedinečné látky svedčí aj fakt, že nemáme žiaden živočíšny zdroj potravy, kde by sa nachádzali. Ide o látky výlučne prítomné v rastlinných zdrojoch. Nájdete aj výživové doplnky s obsahom polyfenolov. Je však pravdepodobné, že nie sú tak prospešné ako potraviny bohaté na polyfenoly.
Doposiaľ bolo identifikovaných viac ako 8 000 typov polyfenolov. Ich množstvo a typ v potravinách závisí od druhu potraviny. Platí to vrátane jej pôvodu, zrelosti a spôsobu, akým bola pripravovaná, prepravovaná a skladovaná.
Polyfenoly pôsobia ako antioxidanty. To znamená, že dokážu neutralizovať škodlivé voľné radikály. Tie by poškodili naše bunky a zvýšili riziko ochorení, ako je rakovina, cukrovka a srdcové choroby. Tiež predpokladáme, že polyfenoly znižujú zápal, ktorý je považovaný za hlavnú príčinu mnohých chronických ochorení. Polyfenoly nájdete aj vo výživových doplnkoch, ktoré ich obsahujú. Je však veľmi pravdepodobné, že nie sú tak prospešné ako potraviny bohaté na polyfenoly.
Doporučená denná dávka dospelého jedinca by mala predstavovať 2 g polyfenolov.
Medzi bežnými potravinami a nápojmi predstavujú vlašské orechy jeden z najdôležitejších zdrojov polyfenolov, a preto si ich vplyv na ľudské zdravie zaslúži pozornosť. Hlavným polyfenolom vo vlašských orechoch je pedunkulagin, ktorý patrí medzi elagitaníny. Po konzumácii sa elagitaníny hydrolyzujú, aby sa uvoľnila kyselina elagová, ktorá sa premieňa črevnou mikroflórou na urolitín A a ďalšie deriváty, ako sú urolitíny B, C a D. Elagitaníny majú dobre známu antioxidačnú a protizápalovú biologickú aktivitu a viaceré štúdie hodnotili potenciálnu úlohu elagitanínov proti vzniku ochorení, vrátane rakoviny, kardiovaskulárnych a neurodegeneratívnych ochorení.
Vedci tiež skúmali ako vplýva konzumácia vlašských orechov na celkové polyfenoly v krvnej plazme a výsledky preukázali zvýšené koncentrácie plazmatických polyfenolov 30 minút po požití vlašských orechov, pričom vrchol koncentrácie sa dosahuje po 90 minútach od konzumácie. Ďalšou pozitívnou informáciou je tiež fakt, že polyfenoly vlašských orechov inhibujú rast patologickej baktérie Helicobacter pylori, ktorá spôsobuje žalúdočné problémy. Polyfenoly obnovujú sliznicu žalúdka, čím prispievajú prevencii rakoviny žalúdka.
100 g vlašských orechov obsahuje približne 1,5 g polyfenolov, čo jasne dokazuje, že ich konzumácia môže výraznou mierou prispieť k doporučenej dennej dávke týchto zázračných, zdraviu prospešných zlúčenín. Pre porovnanie lieskovú orechy obsahujú približne 0,5 g polyfenolov na 100 g.
Polyfenoly – zázrak ukrytý v rastlinných produktoch
Pozrite si naše zaujímavé videá zo sadov @podunajskeorechy na https://www.youtube.com/@podunajskeorechy
Páčia sa Vám naše aktuality – ? Pridajte sa k nám aj na sociálnych sieťach – Facebook Instagrame alebo YouTube
Páči sa Vám naša aktualita – ? Pridajte sa k nám aj na sociálnych sieťach – facebook, instagram, youtube
E-mail: info@podunajskeorechy.sk